• Tłusty Czwartek

          • “Zjem Cię pączku, zjem kochany

            Lukrowany, nadziewany

            Zjem ze smakiem, zjem Cię z chęcią

            Twe nadzienia już mnie nęca...

             

            Jesteś apetyczny taki

            Masz przeróźne swoje smaki

            Twa obwódka dookoła

            Śmieje się i już mnie woła!"

             

            Tak właśnie, dzięki uprzejmości rodziców, zaczął się czwartek - 11 lutego - w klasie IIIa. Po takim słodkim śniadaniu znacznie lepiej rozwiązywało się dzieciom matematyczne łamigłówki, również związane z pączkami. Dzieci odkrywały zakodowane pączki i donuty, a na zajęciach plastycznych muzą był nie kto inny jak pączek. Z gazety i taśmy malarskiej robiliśmy nieco mniej kuszące pączki, za to równie piękne. Efekty naszj pracy uwieczniliśmy na zdjęciach.

             

            Urszula Augustynowicz

          • Ciekawie - aktywnie - efektywnie

          • Na naszych lekcjach białoruskiego staramy się łączyć przyjemne z pożytecznym. Nasi mali mistrzowie kodowania świetnie sobie poradzili z nauką słówek związanych z codziennymi czynnościami wypełniając odpowiednie arkusze. Tworząc własne gry planszowe dzieci przyswajały słownictwo związane z cyframi, kolorami i kierunkami. Na ostatniej lekcji omawiając temat zimy i zapoznając się ze słownictwem związanym z tą porą roku uczniowie  stworzyli rękawice - kieszonki, w których swoje miejsce znalazły zimowe słowa. 

             

            M. Tichoniuk 

          • Bal karnawałowy

          • “W karnawale, w karnawale czas wybierać się na bale...”

            To słowa piosenki, którą niedawno uczyli się uczniowie klasy IIIa. Niestety, na prawdziwy bal karnawałowy wybrać się nie mogli. Nikomu to jednak nie przeszkodziło w świetnej zabawie podczas tworzenia swojego wizerunku na taką okazję. Uczniowie, bowiem, tworzyli TWARZE 3D. Niektórzy przebraliby się za czarownicę, ufoludka czy kucharza a inni po prostu pięknie wyfryzowani pozostaliby sobą. Patrząc na galerię gotowych prac, wszystkim łatwiej było przenieść się myślami w malowany dźwiękami piosenki, świat bali...

            “....w karnawale, w karnawale kolorową maskę weź, potańcz z nami jeśli chcesz...“

             

            Urszula Augustynowicz

          • Zimowo

          • Korzystamy z uroków tegorocznej zimy spędzając zajęcia na świeżym powietrzu. Mieliśmy klasowego bałwana, były zabawy i bitwy na śnieżki. Mnóstwo radości 😊

            Klasa IIb

          • „Ferie z TVP” – wyjątkowa propozycja dla rodzin

          • Początek nowego roku to równocześnie rozpoczęcie ferii zimowych. W tym roku szkolnym odbędą się one dla uczniów z całego kraju w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Chcemy, aby czas odpoczynku był jednak inspirujący, dlatego przygotowaliśmy ciekawą ofertę dla uczniów i ich rodzin.

            Ferie z TVP 

            Rozrywka, ciekawe filmy i seriale, a także wciągające programy sportowe i lifestylowe – to główne propozycje przygotowane przez Telewizję Polską. W ramach emitowanego codziennie cyklu dynamicznych, 20-minutowych programów edukacyjnych każdy znajdzie coś dla siebie - miłośnicy piłki nożnej, tańca czy też młody koneser sztuki. Propozycje te z powodzeniem zaangażują całe rodziny do wspólnego i niezwykle interesującego spędzania czasu! 

            Więcej informacji https://www.gov.pl/web/edukacja/ferie-z-tvp-wyjatkowa-propozycja-dla-rodzin

            Akcja „Ferie bez nudy” 

            Wspólnie z nami pomysły na to, aby nie nudzić się w czasie ferii przygotowała także Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej. „Ferie bez nudy” to zbiór ciekawych propozycji działań udostępnionych w interaktywnej formie na specjalnej platformie internetowej. Wśród nich mnóstwo interesujących eksperymentów, ćwiczenia gimnastyczne, gry, quizy oraz wiele innych aktywności, które rozbudzą kreatywność każdego ucznia! Już wkrótce przedstawimy szczegóły tej propozycji.  

            Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki pojawiła się specjalna zakładka dotycząca ferii. Będziemy w niej sukcesywnie zamieszczać propozycje na ferie. Informacje na ten temat znajdą się również na naszych profilach w mediach społecznościowych. 

             

             

            Anna Ostrowska

            Rzecznik Prasowy MEN 

          • "Wirtualna lekcja biblioteczna"

          • W ramach cyklu "Cyrylicą pisane" na ten tydzień mieliśmy zaplanowaną lekcję biblioteczną w Muzeum Białoruskim w Hajnówce. Zajęcia stacjonarne w szkole zostały zawieszone, więc razem z Dyrektorem Muzeum postanowiliśmy przenieść zajęcia do sieci. Udało nam się spotkać i nakręcić film opowiadający o działalności muzealnej biblioteki. Uczniowie mogli zapoznać się z historią powstania muzeum, poznać osobę Konstantego Mojsiejni - głównego budowniczego muzeum, wirtualnie obejrzeć zbiory i ryciny znajdujące się w bibliotece, dowiedzieć się o istnieniu "Słownika Białoruskich Artystów" wydawanego przez muzeum, obejrzeć zdjęcia ze spotkań z bialoruskimi pisarzami, poetami i twórcami ludowymi. Na zakończenie obejrzeliśmy fotorelację z Dni Otwartych Biblioteki. 

          • Wirtualne spotkanie z poetką i mistrzynią rękodzieła ludowego.

          • Добры дзень!  

            To, że nie spotykamy się "na żywo" w szkole nie przeszkadza nam na spotkania z ciekawymi ludźmi. W dniu dzisiejszym uczniowie uczestniczący  w zajęciach kółka etnograficznego wirtualnie spotkali się z Panią Zoją Majstrowicz - białoruską poetką, mistrzynią rękodzieła ludowego, mieszkanką naszego regionu. Spotkanie było możliwe dzięki uprzejmości Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce, które w ramach realizowanego przez muzealną bibliotekę projektu pn. "Cyrylicą pisane" nagrało spotkanie  z Panią Zoją i udostępniło film naszym uczniom. Młodzież została zabrana w magiczny świat utworów czytanych przez poetkę, miała okazję posłuchać gwary, zapoznać się z rękodziełem jakie uprawia bohaterka spotkania i jak, krok po kroku powstaje słomiany, bożonarodzeniowy pająk. 

             

            M.Tichoniuk

          • Lektury czytamy i rysujemy.

          • „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren- to ponadczasowe świadectwo dziecięcej pomysłowości i wyobraźni. Nie sposób wyliczyć wszystkich zabaw i pomysłów szóstki z Hałasowa . To niektóre wspaniałe prace plastyczne uczniów klasy III a i III b. Brawo!

             

            A. Panfiluk

          • Rozstrzygnięcie konkursu „Я нарадзіўся тут - Tu się urodziłem”.

          • Добры дзень! 

            Chwalimy się naszymi sukcesami! Pomimo nagłego wiosennego zamknięcia szkół związanych z pandemią koronawirusa uczniom uczęszczającym na j. białoruski udało się wziąć udział w konkursie plastycznym „Я нарадзіўся тут - Tu się urodziłem”, który został zorganizowany przez Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Prace konkursowe można było zgłaszać do końca maja, natomiast 07.10.2020 organizatorzy zorganizowali pokonkursową wystawę prac podczas, której ogłoszono wyniki. Wszystkie ucznnice z naszej szkoły, biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy, a nasi laureaci: Aleksandra Oniskiewicz, Aleksandra Bakun, Karolina Ostapowicz, Justyna Ostapowicz osobiście odebrały nagrody. 

            Dziękuję wszystkim uczniom za udział w konkursie i życzę dalszych sukcesów. 

            Zapraszamy do obejrzenia relacji z wernisażu. 

            Foto: A. Tichoniuk 

            M. Tichoniuk - nauczyciel j. białoruskiego 

          • Ślubowanie i pasowanie na ucznia klas pierwszych.

          •           30 października od samego rana wśród uczniów klas pierwszych panowała świąteczna atmosfera.

                     O godzinie 11:00 nadszedł moment rozpoczęcia uroczystości i uczniowie klasy I a i I b stanęli na holu w  odświętnych strojach, w granatowych biretach na głowach, gotowi do ślubowania i pasowania na ucznia. W tej podniosłej atmosferze, przed Sztandarem Szkoły  pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, a swym zachowaniem sprawiać radość swoim rodzicom i nauczycielom. Następnie pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Z okazji tej uroczystości wychowawczynie klas pierwszych wręczyły uczniom pamiątkowe dyplomy oraz książki ufundowane przez Instytut Książki w ramach kampanii "Mała Książka-Wielki Człowiek", której celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Projekt ten realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem MEN.

                  Na koniec starsi koledzy i koleżanki z klasy II a zaprezentowały część artystyczną.

                 Ten dzień z pewnością na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.

             

                                                                                           Wychowawczyni klasy I b.

          • Festiwal filmowy ,,Wędrujące Ale Kino!”

          • Tegoroczna 11. edycja festiwalu młodego widza ,,Wędrujące Ale kino!” przeniosła nas z sali kinowej do szkolnego ,,zacisza”. Kinowej, niepowtarzalnej atmosfery nie zastąpi żadna inna sceneria, jednak w czasie ,,wirusowych” ograniczeń, festiwalowa formuła seansów on-line zadowoliła młodych odbiorców znakomicie.

            W naszej szkole ,,Wędrujące Ale Kino!’’ gościło podczas dwudniowych seansów – 19 oraz 23 października. Uwagę dzieci i młodzieży przyciągnęli: ,,Mali rabusie”, ,,Old boys” i ,,Tajne stowarzyszenie z dzielnicy Supilinn”. Młodzi widzowie mogli odnaleźć w filmowych kadrach niezwykle cenne wartości – potęgę przyjaźni, doświadczenia pierwszej, młodzieńczej miłości, humor i przygodę.  W internetowej trasie festiwalu uczestniczyli uczniowie z różnych grup wiekowych, począwszy od najmłodszych klas I-III, a kończąc na najstarszych klasach siódmych oraz ósmych.

            Dziękujemy serdecznie organizatorom za umożliwienie uczestnictwa w filmowym festiwalu. Szczególne ukłony przesyłamy pani Ewie Moroz – Keczyńskiej, bezpośredniej koordynatorce, czuwającej nad sprawnym przebiegiem seansów w szkołach powiatu hajnowskiego.

             

                                                                                                                         

             

                                                                                                 Anna Giermaniuk

            Szkolny Klub Wolontariatu

          • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2020

          • W październiku biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą swoje święto. Tradycja tego święta ma już dwadzieścia lat. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań oraz promowanie czytelnictwa .

            W roku 2020 przebiega ona pod hasłem :” Z książką Ci do twarzy”.

            Nauczyciel bibliotekarz proponuje:

            • Zapoznanie się z gablotą biblioteczną i jej hasłem :” Czy warto czytać ?” oraz „Czytanie – czy wiesz, że…”
            • Zaprasza do obejrzenia wystawki ( na holu)”Rozpoznasz?- pisarze i poeci na wesoło.” ( karykatury znanych autorów, czyli dopasuj pisarza , poetę do lektury lub wiersza)
            • Akcję „Głośne czytanie”

            2 października w klasach I- III dzieci wysłuchały przygód ulubionego bohatera książek Franklina oraz wierszy p. Piątkowskiej i M. Strzałkowskiej

            9 października uczniowie klas IV-VIII mieli możliwość ,na pierwszej godzinie lekcyjnej , poznać  wiersz Noblistki Wisławy Szymborskiej pt. „Niektórzy lubią poezję”.

               *Klasom  III a i b  zorganizowano konkurs czytelniczo –plastyczny „Zabawy dzieci z Bullerbyn”.

               *Uczniowie klas IV a i b wzięły udział w konkursie czytelniczym „Baśniowy świat Pana Kleksa” w ramach lekcji bibliotecznej.

                   W październiku i listopadzie młodzież, wraz z nauczycielami zespołu humanistycznego, będzie tworzyć „Tablicę czytelniczych inspiracji”. Klasy młodsze wyruszą „lokomotywą „ do Tuwimowa z wierszami pana Juliusza.

                                                              Nauczyciel – bibliotekarz A. Panfiluk

             

          • Nasi uczniowie otrzymali Stypendia Burmistrza Miasta Hajnówka

          • Wykazali się pracowitością i wiedzą, a na swój sukces pracowali przez cały rok. Teraz ich wysiłki zostały nagrodzone. Najzdolniejsi uczniowie naszej szkoły otrzymali Stypendia Burmistrza Miasta Hajnówka im. Pelagii Ponieckiej. Uroczystość odbyła się 7 października br.

            Stypendium otrzymało 21 osób. Nagrodzeni zostali:

            · Małgorzata Bernadetta Kozicka

            · Maja Wakulińska

            · Anita Bałdak

            · Bartosz Dariusz Golonko

            · Kacper Sawicki

            · Julianna Olga Link

            · Karolina Ostapkowicz

            · Lena Tomaszuk

            · Nikola Aleksiejuk

            · Hanna Boruta

            · Aleksandra Iwaniuk

            · Aleksandra Jakimiuk

            · Natalia Hajduk

            · Maja Zofia Krysztofiak

            · Aleksandra Oniskiewicz

            · Jan Franciszek Strzelecki

            · Justyna Ostapkowicz

            · Martyna Stepaniuk

            · Wiktor Jerzy Link

            · Aleksandra Androsiuk

            · Nina Dudzicz

             

            Wyróżnionym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Akcja Głośnego Czytania

          • W dniu 9 października w Szkole Podstawowej nr 1 zespół humanistyczny włączył się w akcję „Głośne Czytanie”.

            Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ustanowiony został z inicjatywy Polskiej Izby Książki w roku 2001. Święto ma na celu promocję lektur i czytelnictwa. Najważniejszymi beneficjentami tego dnia są dzieci i młodzież. Czytanie na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię oraz ćwiczy pamięć i poprawia koncentrację.

            W naszej szkole po raz pierwszy zorganizowano takie święto w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

            W dniu 9 października, na pierwszej godzinie lekcyjnej, nauczyciele odczytali uczniom piękny wiersz Noblistki- Wisławy Szymborskiej „Niektórzy lubią poezję”.

            Dziękujemy nauczycielom pracującym w naszej szkole za dołączenie do akcji i celebrowanie” Głośnego Czytania”.   

                                              Zespół humanistyczny SP nr 1

          • „Słońce na polu”

          • „...końcem lata muśnięte i jesienią pachnące

            główki mają jak słońce

            pochylone w pokorze

            słoneczniki złociste kwiaty jesieni

            przymilne ciszą otulone i jak jesień silne...”

             

            „Słońce na polu”

             

            Słoneczniki - ostatnie kwiaty przemijającego lata, fascynujące od lat wszelkich artystów były głównym tematem ostatnich lekcji dzieci z klas III. Uczniowie rozprawiali o nich przy okazji bloku tematycznego o roślinach włóknistych i oleistych,a podczas zajęć plastycznych miały okazje zapoznać się ze sztuką Vincenta van Gogha i spróbować dokonać reprodukcji Jego słoneczników.  Zadanie było łatwe, ale efekt zadziwiający. Dzieciom ogromnie podobało się to wyzwanie.

          • ,,Młodzieżowy EkoRower” – relacja z rowerowej wyprawy na powitanie jesieni

          • Nowy rok szkolny to nowe wyzwania, nowe cele. Jednym z nich jest projekt ,,Młodzieżowy EkoRower” realizowany przez Szkolny Klub Sportowy ,,Jedynka” skierowany do uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Hajnówce dzięki dofinansowaniu ze środków programu ,,Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodka ,,Działaj Lokalnie” w Hajnówce.

            Głównym celem działań projektowych jest tworzenie nowych, modnych trendów wśród młodzieży   ze szczególnym naciskiem na ekologiczny tryb życia i bezpieczeństwo, a także propagowanie bezpiecznego sposobu korzystania z dróg publicznych, szlaków i ścieżek rowerowych.

            Pierwszym działaniem, ujętym w programie projektu, był rajd rowerowy leśnymi szlakami Puszczy Białowieskiej, który odbył się 25 września 2020 r. Piątkowy słoneczny poranek zdecydowanie zachęcał do wyrwania się ze szkolnych murów i skorzystania z pięknej pogody oraz uroków lokalnej przyrody. O godzinie 9.00 rowerowa ekipa w komplecie zgromadziła się przy szkole. Każdy uczestnik rajdu został zaopatrzony w prowiant regeneracyjny w postaci wody i słodkich przekąsek, by następnie  wyruszyć ścieżką rowerową w kierunku ulicy Celnej. Trasą rajdu był malowniczy, leśny szlak, prowadzący trybami lipińską i hajnowską. W sumie młodzi rowerzyści pokonali około 20 km. Podczas wycieczki zaplanowano oczywiście parę postojów, między innymi w Krynoczce.  Uwieńczeniem wyprawy było ognisko w Nadleśnictwie Kolejki Leśne. Tam uczestnicy  posili się pieczonymi kiełbaskami i słodyczami, zakupionymi w ramach projektu. Rowerowy piknik zakończyliśmy o godzinie 13.30. Cali i zdrowi, uśmiechnięci i zrelaksowani, wróciliśmy do domów. Nasyceni  promieniami słońca i pozytywnymi przeżyciami czekamy na kolejne atrakcje w ramach projektu ,,Młodzieżowy EkoRower”.

             

             

            Uczniowski Klub Sportowy ,,Jedynka”

                                                                                                                                     Taisa Petruk

                                                                                                                                 Anna Giermaniuk

                                                                                                                                Tomasz Grygoruk

          • "Rysunek węglem z natury"

          • Добры дзень!

            1 października, na zaproszenie Dyrektora Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce uczniowie z kl. I-III uczęszczający na j. bisłoruski wzięli udział w warsztatach "Rysunek węglem z natury". Pod czujnym okiem Pani Agnieszki, nasi mali artyści wśród muzealnych eksponatów tworzyli swoje dzieła . Każdy uczeń miał swoje stanowisko do pracy, sztalugę i zestaw węgli. Dzieci mocno się zaangażowały w tworzenie swoich prac, a efekt warsztatów można podziwiać w fotogalerii.

            Foto: Tomasz Tichoniuk

            M. Tichoniuk - nauczyciel j. białoruskiego 

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 1 w Hajnówce
      • (085) 682 20 78 fax (085) 682 20 78
      • ul. 3 Maja 54 17-200 Hajnówka Poland
    • Logowanie