• ,,Szkoła pamięta".

•      W  ramach  akcji  ,,Szkoła  pamięta" - ogłoszonej  przez  Ministerstwo  Edukacji  i  Nauki",  uczniowie  naszej  szkoły  wykonali  następujące  zadania:

1. Klasa  VIII b  -  odwiedziła  i  zapaliła  znicze  w  miejscach  związanych  z  ważnymi  wydarzeniami

historii  lokalnej.

2. Uczniowie  klasy  VI a, przygotowali  gazetkę  poświęconą  lokalnym  bohaterom.

3. Klasy  IV a  i  IV b,  odszukały  pamiątki  rodzinne ( zdjęcia,  przedmioty )  przekazywane

z  pokolenia  na  pokolenie  i  przygotowały  prezentacje  na  ich  temat.

4. Uczniowie  klasy  V a  i  V b  przygotowali  prace  plastyczne  nawiązujące  do  polskiej  tradycji

świąt  zadusznych.

Alina  Nowik.

• Święto Niepodległości.

•           10  listopada  2022 r.,  w  naszej  szkole  odbył  się  uroczysty  apel  poświęcony  rocznicy odzyskania  przez  Polskę  niepodległości.

Część  artystyczną  przygotowali  uczniowie  kl. V a  i  VI a  pod  kierunkiem  wychowawców: Beaty  Dawidziuk  i  Aliny  Nowik.

Na  apelu  uczniowie  wystąpili  w  szkolnych  strojach  galowych  z  biało - czerwonymi  kotylionami.  Z  powagą  i  dumą  prezentowali  wiersze  i  informacje  o  tematyce  historyczno - patriotycznej.

Następnie  głos  zabrała  pani  dyrektor - Alina  Pietraszek,  która  zwróciła  uwagę  na  doniosłe  wydarzenia  w  historii  Polski  oraz  obchody  Święta  niepodległości  w  naszym  mieście.

O  godzinie  11.11 min.  nauczyciele  i  uczniowie  odśpiewali  hymn  państwowy - ,,Mazurek  Dąbrowskiego".

Beata  Dawidziuk  i  Alina  Nowik.

• Wycieczka w góry. Chęciny - Kielce - Góry Świętokrzyskie

• 9 listopada pod opieką pani Barbary Kruszewskiej, Danuty Samerek i Nadii Sancewicz opuściliśmy mury szkoły i wyjechaliśmy na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Wspinając się na Zamek w Chęcinach, poczuliśmy różnicę między płaskim Podlasiem i górzystą Kielecczyzną. Jednak panorama widziana z wysokości 367m n.p.m. wynagrodziła nasz wysiłek. Niedługo potem zeszliśmy 9,5m. pod ziemię do Jaskini Raj. Tam oczarowały nas stalaktyty, stalagmity i stalagnaty - kolejne cuda natury.

Następnego dnia skierowaliśmy się na Łysą Górę, położoną na wysokości 595 m n.p.m, po drodze mijaliśmy zespół klasztorny Sióstr Bernardynek i kapliczkę Janikowskich, gdzie Stefan Żeromski zamieścił swoje graffiti. Szlak pochłonął wiele naszej energii, ale wszyscy poczuliśmy się dumni z pokonanych trudności. Dlatego z przyjemnością udaliśmy się do pobliskiej karczmy na obiad, który wszystkim smakował wybornie.

Dziękujemy Pani Kruszewskiej - organizatorce wyprawy, dzięki której uwierzyliśmy w nasza sprawność fizyczną i przekonaliśmy się, że Świętokrzyskie czaruje, przyciąga i wciąga:)

Uczniowie z klas: 6b, 7a, 8a, 8b, 8c

• Lekcja w terenie i to nie tylko przyrody!

• Uczyć można się wszędzie i to wcale nie zawsze z podręczników. Ostatnio uczniowie klasy II a swoją wiedzę czerpali od Pani leśnik Bożeny Niemiec, która w ciekawy sposób przybliżyła nam główne gatunki zwierząt żyjące w Puszczy Białowieskiej. Oprócz ciekawostek na temat ssaków można było nauczyć się rozpoznawania ich tropów, czy odszukiwania śladów ich obecności. Podczas zimowych spacerów po lesie na pewno młodym przyrodnikom ta wiedza się przyda. Czy jednak uczyliśmy się tylko przyrody? Otóż nie! Ćwiczyliśmy również dodawanie i odejmowanie, ortografię, koncentrację uwagi, umiejętność zapamiętywania, szybkość i zwinność, a to wszystko podczas jednej zabawy, której dzieci nie chciały kończyć – drużynowe dyktando biegane. Zwieńczeniem ich wysiłku było ognisko i samodzielnie pieczone kiełbaski. W szkole natomiast cały dzień pełen emocji zatrzymaliśmy na rysunkach dzieci.

Augustynowicz Urszula

• Kultywowanie polskiej tradycji

• Coraz częściej dzień 1 listopada nie kojarzy się dzieciom z nostalgią i smutkiem po osobach, które już odeszły, a ze świętem Halloween. Uczniowie klasy II a postanowili jednak kultywować iście polską tradycję. Na kilka dni przed dłuższym wolnym wybrali się ze swoimi sprzętami na cmentarz, aby zadbać o stare i opuszczone groby. Pracowali ciężko ale nikt nie narzekał. Czuli ogromną satysfakcję, gdy na uporządkowanym grobie mogli zapalić znicz. Myślę, że ta lekcja tradycji pozostanie w nich na długo, bo czym skorupka za młodu nasiąknie...

Augustynowicz Urszula

• Pasowanie na ucznia 2022

• Pasowania nadszedł czas

Uczniem będzie każdy z nas

W środę 26 października nasi najmłodsi zostali pasowani na uczniów SP 1. Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną przygotowaną przez klasę IIa pod kierunkiem wychowawczyni, pani Uli Augustynowicz. Wierszem, piosenką, tańcem drugoklasiści przywitali wszystkich zebranych i przyjęli w poczet uczniów swoich młodszych kolegów. Swoją obecnością zaszczycili zaproszeni goście. Dzieci były bardzo szczęśliwe, że w tak ważnym dniu mogły spotkać się z dyrektorami przedszkoli, do których uczęszczały.

Gdy nadszedł ten wyczekiwany moment, Pani Dyrektor Alina Pietraszek  ogromnym ołówkiem symbolicznie pasowała każde dziecko na ucznia. Po części oficjalnej uczniowie przeszli do klas, gdzie czekał przygotowany przez rodziców poczęstunek.