• „Klasa w terenie”

• Uczniowie klasy III a biorą udział w ogólnopolskim projekcie „Klasa w terenie”, którego głównym założeniem jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu, zachęcanie do wyjścia poza szkolne ławki i edukację dzieci poprzez obserwację, doświadczanie, działanie. Wszystko po to, aby promować edukację terenową - prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie, angażując przy tym wszystkie zmysły. My postanowiliśmy się udać na ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą „Judzianka”, gdzie zorganizowaliśmy piknik i zajęcia edukacyjne. Następnie podczas spaceru po Puszczy Białowieskiej, przybliżaliśmy środowisko życia jakim jest las, wyodrębnialiśmy warstwy lasu, graliśmy w gry terenowe, a na koniec miło spędziliśmy czas na placu zabaw i siłowni przy Szkole Podstawowej nr 3. Poniżej przedstawiamy fotorelację z naszej wycieczki.

Urszula Augustynowicz

• Polski  Wrzesień  1939 r.
          • Polski Wrzesień 1939 r.

•           Biorąc  udział  w  konkursie  historycznym  p.h.  ,,Polski  Wrzesień  1939 r." , uczniowie  klasy  VIII a  uczcili  pamięć bohaterów,  którzy  we  wrześniu  1939 roku  walczyli  z  najeźdźcą  niemieckim  i  sowieckim.  Najlepiej  z  pytaniami  poradziła   sobie  Małgorzata  Kozicka  i  tym  samym  zajęła  I  miejsce.  Pozostałe   osoby,  które  przystąpiły do konkursu  to:

1. Gawra  Michał

2. Kubajewska  Magda

3. Rybak  Michał

Brawo  uczniowie,  życzę  dalszych  sukcesów  w  poszerzaniu  wiedzy  historycznej.

Alina  Nowik.

• Dzień Kundelka w Jedynce

•    25 października obchodzimy „Dzień Kundelka”. Od najmłodszych lat warto uczyć poszanowania praw zwierząt i rozumienia, co oznacza odpowiedzialność. W końcu pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. W tym dniu uczniowie klas młodszych wysłuchali wzruszającej historii
            „O kundelku, który nie znał drogi do domu” czytanej przez Panią Dyrektor oraz nauczycieli. Książka zasiliła szkolną bibliotekę dzięki Fundacji Trop Warszawa za pośrednictwem Schroniska Ciapek. Odbyło się szereg akcji. Dzieci przyniosły swoje przytulanki – pieski. Pamiętaliśmy także
            o podopiecznych schroniska „Ciapek” i zebraliśmy karmę, która zostanie przekazana pieskom w schronisku. Na zajęciach odbyły się także różne akcje uwrażliwiające dzieci na los czworonoga. A już po weekendzie hol naszej szkoły ozdobią plakaty z ulubionymi pieskami.

Całemu wydarzeniu towarzyszył Kosma, nasz dzisiejszy kudłaty gość.

• "O kundelku, który nie znał drogi do domu"

• Szkolna biblioteka otrzymała w darze ze schroniska Ciapek książki pt. "O kundelku, który nie znał drogi do domu". Piękna opowieść o losach wielu zwierząt zapomnianych, niechcianych i zaniedbanych uczy odpowiedzialności i uczula na los czworonogów. Ta smutna historia poruszyła serduszka uczniów, którzy postanowili pokolorować świat piesków.

Jak co roku wolontariat i samorząd szkolny zbiera karmę dla piesków.

Nie bądźcie obojętni!

• Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza "Jedynka" - ,,Posadź swoje drzewko".

•    Klasa  VII a  posadziła  drzewka  w  obejściu  szkoły,  w  ramach  akcji  ,,Posadź  swoje  drzewko".

Alina  Nowik.

• Beatyfikacja Rodziny Ulmów.

•    W  naszej  szkole,  w  miesiącach  czerwiec - wrzesień,  zrealizowano  projekt  związany  z  beatyfikacją  Rodziny  Ulmów.  Z  tej  okazji  zostały  wykonane  pewne  działania.

W  czerwcu,  na  korytarzu  szkolnym,  oglądaliśmy  wystawę  o  Polakach,  którzy  nie  zważając  na  zagrożenia  własnego  życia,  ratowali  Żydów  w  okresie  II  wojny  światowej.

We  wrześniu,  klasa  VIII a,  uczestniczyła  w  lekcjach  historycznych,  przygotowanych  i przeprowadzonych przez  Panie  z  Miejskiej  Biblioteki  Publicznej  w  Hajnówce.  Tematami  spotkań  była:  ,, Historia  Rodziny  Ulmów"  oraz  ,, Działalność  Ireny  Sendlerowej".  Na  podkreślenie  zasługuje  ogromny  profesjonalizm  Pań,  które  potrafiły  w  tak  ciekawy  sposób  przedstawić  problem  żydowski  z  czasów  II  wojny  światowej,  iż  uczniowie  słuchali

w  wielkim  skupieniu  i  zainteresowaniu.  Natomiast  uczniowie  klasy  VII a,  na  godzinie  wychowawczej,  zostali  zapoznani  z  losami  hajnowskich  Żydów  w  okresie  okupacji  niemieckiej.

Pani  Paulina  Stepaniuk,  na  lekcjach  muzyki w klasach  siódmych, zrealizowała  tematy  związane ze sztuką

i  kulturą  żydowską.  Wypracowane  materiały  umieściła  na  gazetce  szkolnej.

W/w  projekt  cieszył  się  ogromnym  zainteresowaniem  i  zaangażowaniem  uczniów.

Opiekunka  projektu - Alina  Nowik